CryptoLocker Nedir ve Nasıl Çalışır ?

2013 başlarında yayımlanan bir şantaj(ransomware) programdır. RSA ve AES yöntemlerini kullanarak bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleme üzerine çalışan, kaynağı belli olmayan ve hiç bir şekilde bilgisayarlara girmesi engellenemeyen bu virüs. Bu virüs bilgisayarınıza girdikten sonra eğer dosyalarınızın şifrelenmesini engelleyecek bir yapay zeka programına sahip değilseniz, mevcut tüm dosyalarınızı şifrelemekte ve bu şifreyi çözmek içinde sizden çok büyük meblağları talep etmektedir. Bu yüzden adı bütün dünyada Fidye virüsü olarak adlandırılmıştır.

Ödemeyi ise sizden Bitcoin ödeme yöntemleri aracılığı ile isteyecek ve süre olarak sizden 72 Saat talep edecektir. Aslında bu parayı ödemeyi kabul etseniz dahi, korsanlar şifreli dosyalarınızı zaten hiç bir zaman çözmeyecektir, amaç sadece zaman kazanmaktır. İlk dönemlerde yayılması mail yoluyla olması sebebiyle alınabilecek tek önlem gelen maillerinizi daha dikkatli inceleyip açmaktı. Şifrelenmiş dosyalarının kurtarılması daha basit yöntemlerle yapılabiliyordu. Fakat sürekli güncellene ve yeni bir form alan bu virüs artık mail yolu haricinde web sitelerinden, İp üzerinden ve uzak masaüstü bağlantısından saldırılarına devam etmektedir.

Cryptolocker virüsü hiç bir zaman olağan kalmamıştır, her geçen zamanda evrimleşerek kendine yeni versiyonlar bulmuştur, zaten virüsün hiç bir antivirüs tarafından engellenemiyor olmasının sebebi budur. Siz internette okuyup önlemeler hakkında bilgi edinip bunlara dikkat etmeye çalışır iken, Cryptolocker virüsü yeni formuna çoktan kavuşmuştur bile. Genellikle hedef aldığı dosya türleri şu şekildedir; 3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx. vb. gibi formatlardır. Ama unutulmamalıdırki bu virüs türü her geçen gün yeni dosya türlerini keşfetmekte ve arşivine eklemektedir.

CryptoLocker Bilgisayarıma Bulaşırsa Ne Yapmalıyım ?

Bu virüsle karşılaştığınızı ve dosyalarınızın şifrelenmeye başladığınızı anladığınız anda hiç beklemeden, kapat komutlarını kullanmakla vakit kaybetmeden bilgisayarınızın elektriğini kesip bize ulaşın. Vereceğimiz danışmanlık hizmeti için kesinlikle ücret talep etmiyoruz.

CryptoLocker Virüsü Bulaşmış Dosyalarımı Nasıl Kurtarırım?

CryptoLocker virüsü bulaşmış dosyalarınızı kurtarmak için çeşitli yöntemler mevcut, ancak uzman kadromuzu mevcut yöntemler içinden hangisini kullanacağını kararlaştırması için bir analize gereksinim duyulmaktadır. İlk yapılması gereken virüs bulaşmış dosyalardan birkaç örnek dosyayı bize ulaştırmanız, bu yöntemden daha sağlıklı olanı ise virüs bulaşmış bilgisayarın bize ulaşması, dosyalar tarafımıza ulaştıktan sonra gerekli analizler yapılacak ve tarafınıza yapılabilecek çözüm yolları bildirilecektir. Onaylamanız sonrasında işlemlere başlanıp size sürekli bilgi verilecektir. Virüslü dosyaların çözümleme işlemi dosyaların büyüklüğü ve adedine göre zaman harcamaktadır, bu nedenle çözümleme işlemi en erken 1 hafta en geç 1 ay olmak şartı ile tamamlanmış olacaktır. %99 oranında sonuca ulaşabiliyor olsakta, kurtarılamayacak dosyalarınız ön analiz sonunda size bildirilecektir.

CryptoLocker Virüsünden Korunmak için Ne Yapmalıyım ?

Sürekli form değiştiren, yeni şifrele yöntemleri kullanan ve bu yüzden en başarılı antivirüsler tarafından bile tesit edilemeyen bu virüs için en sağlıklı yöntem yedek almanızdır. Yedekleme konusunda sizlere Hepsi Bir Teknoloji yardımcı olacak uzman ekibimiz ve yedekleme ünitelerimizle sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda 15 Dk içerisinde kaybettiğiniz tüm dosyalarınızı ve sunucunuzu sanki hiçbir şey olmamış şekilde geri yükleme yapabilecek donanımların kiralama ve satışlarını yapmaktayız. Yedekleme üniteleri linkimizden ürünlerimizi inceleyebilir, konu ile ilgili bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yorumlar

  • Recep Uslu

    Merhaba, Ücretlendirme ile ilgili bilgi alabilir miyim. Yerimiz Gaziosmanpaşa da.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.